5 نکته برای نگهداری از سالمندان

  1. خانه
  2. پرستاری سالمند
  3. 5 نکته برای نگهداری از سالمندان

در آخرین سرشماری آماری در کشور ایران در سال 1395، 50 ساله ها ، 47 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دادند. این گروه سنی با سرعت بیشتری نسبت به جمعیت زیر 45 سال رشد خواهد کرد و واضح است که ایران در سالهای آینده با یک جمعیت سالخورده رو به رو است. اما با پیشرفت دانش پرستاری و پزشکی، نگهداری از سالمندان چون  پدربزرگ و مادربزرگان ما با آن ها متفاوت است.

امروزه با توجه به رشد نگهانی سن و تا 10 سال آینده روبرو شدن با یک جمعیت سالخورده در جهان ، بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به سالم ماندن برای سال های پیش رو و کهنسالی داریم 

به قول دکتر Kaiser Permanente متخصص بالینی سالمندان :

ما باید در ترویج عادت های سالم فعال باشیم و تمام تلاش خود را بکنیم تا تا پایان عمر فعال و سالم بمانیم.

5 نکته  برای نگهداری از سالمندان در منزل

هنگامی که به سن بالاتری رسیدید، حفظ استقلال حیات خود و همچنان حفظ احترام خود در منزل خود یکی از اولویت های شما می شود . همین دلیلی است که نگهداری از سالمندان در منزل شما به افراد مسن این امکان را بدهند که به طور مستقل در خانه خود زندگی کنند، با این کار با مراقبت و پرستاری از سالمندان در منزل و حفظ اختیارت شخصیشان در منزل خود به آن ها کمک با ارزشی کرده ایم . مراقبت شبانه روزی که مراقب سالمند شما که همراه با شما زندگی می کند، به شما کمک می کند که عزیزان شما بیشترین بهره و لذت را از زندگی ببرند.

استعمال دخانیات در سالمندان

یکی از ساسی ترین عادت های غلط و اشتباه زندگی که مخصوصا در سنین بالا موجب سرطان، سکته و نارسایی قلبی و در نهایت باعث مرگ می شود استعمال دخانیات است 

یکی از گام های مهم که برای حفظ سلامتی و نگهداری از سالمندان در منزل باید طی شود ترک استعمال دخانیات است که موجب کندتر شدن روند پیری مخصوصا در آقایان می شود.

شاداب نگهداشتن سالمندان در منزل

هر روز برای شاداب و سرزنده نگه داشتن سالمند در منزل باید زمانی برای نرمش های سبک ولی هدفمند در نظر گرفت که موجب سلامت قلب و عروق می شود. فعالیت بدنی به سالمند کمک می کند وزن مناسبی داشته باشد و از ابتلا و یا تشدید شدن بیماری هایی مانند دیابت ، چربی ، پوکی استخوان و ….  جلوگیری شود ، همچینین انجانم نرمش های صبگاهی موجب کاهش استرس در سنین بالا می شود .

تغذیه مناسب و مکمل های غذایی

برای نگهداری هرچه بهتر سالمندان در منزل در کنار ورزش و فعالیت روزانه سالمندان نیاز به تغذیه مناسب و زمانبندی شده به دور از قند و چربی مضاعف نسبت به سن هر سالمند داریم 

برای بدست آوردن یک برنامه غذایی مناسب و کاربردی باید به دکتر تغذیه سالمندان مراجعه کرد و به آن برنامه به صورت مداوم عمل شود . در کنار تغذیه مناسب سالمندان نیاز به دریافت مکمل و ویتامین های روزانه هستند که نسبت به آزمایش و نظر دکتر تغذیه تجویز خواهد شد .

انجام آزمایش و واکسیناسیون

یکی از مهم ترین عادت های پزشکی و پرستاری برای نگهداری از سالمندان که باید به صورت متداول و ماهانه برای رصد سلامتی و شرایط جسمی صورت بگیرد انجام از آزمایش های چک آپ و انجام واکسیناسیون های مورد نیاز برای سالمندان است ،انجام آزمایش های غربالگری برای بعد از عبور از سن 50 سالگی است که برای زنان باعث جلوگیری از سرطان های پستان و …. و برای آقایان برای جلوگیری از سرطان پروستات

انجام معاینات روان پزشک و مشاور

همانطور که ما برای نگهداری سالمندان در منزل می کوشیم و به شرایط و علائم حیاتی و تغذیه آن ها توجه می کنیم نسبت به همان برای مراقبت هرچه بهتر از سالمندان در منزل حواسمان به حالات و روحیات سالندان باشد .

یکی از مشکلات عمده سالمندان ساکن  در منزل به دلیل رفت و آمد و برخورد اجتماعی کمتر مشکلات روحی و روانی آنهاست که باید به طور مرتب توسط پزشکان و مشاوران مورد برسی قرار گیرد .

 

نگهداری از سالمندان در منزل
نگهداری از سالمندان
دسته بندی : پرستاری سالمند
تماس با ما